Rozvod s dětmi
Rozvod s dětmi
Rozhodnou-li se manželé, kteří mají nezletilé děti, definitivně ukončit manželství a požádají o rozvod, je před samotným rozhodnutím o rozvodu manželství třeba, aby bylo opatrovnickým soudem rozhodnuto o tom, kdo bude mít děti v péči, u koho budou děti bydlet, jak často se budou vídat s druhým rodičem a jak vysoké budou rodiče platit výživné. Případný spor o děti je vždy nejtěžší a nejcitlivější fází při rozvodu manželství, a to nejen pro rodiče, ale i pro děti.
Pokud se rodiče na péči dohodnou, uzavřou dohodu, ve které si ujednají, kdo bude o dítě pečovat, jak často bude oprávněn se druhý rodič s dítětem vídat, případně u kterého z rodičů budou děti trávit prázdniny a kdo bude platit výživné a v jaké výši. Soud následně v rámci řízení dohodu schválí. Od souhlasného stanoviska rodičů obsaženého v dohodě se soud může odchýlit tehdy, vyžaduje-li to zájem dítěte, jeho vztah k sourozencům, popřípadě i k prarodičům.
Pokud se rodiče neshodnou, je nutné podat k soudu návrh na úpravu poměrů k nezletilým dětem. Soud může svěřit dítě do péče jednoho z rodičů, nebo do střídavé péče nebo do společné péče. Je-li to potřebné v zájmu dítěte, může soud svěřit dítě i do péče jiné osoby než rodiče. Má-li být svěřeno dítě do společné péče, je třeba, aby s tím rodiče souhlasili.
Svěření do péče:
Výlučná péče – o dítě bude nadále pečovat jeden z rodičů, u kterého bude dítě bydlet. Druhý z rodičů bude zavázán platit dítěti výživné. V takových případech je možné v rámci řízení rovnou upravit styk pro druhého rodiče.
Střídavá péče – o dítě se rodiče starají v předem stanovených intervalech, nejčastěji po týdnu nebo čtrnácti dnech, kdy jsou týdny rozdělené na sudé a liché. Střídavá péče však nemusí vždy odpovídat přesnému rozložení dnů v měsíci půl na půl.
Společná péče – v případě, že spolu rodiče bez problémů komunikují, bydlí blízko u sebe nebo snad stále v jedné domácnosti, je společná péče péčí nejvíce navazující na běžný společný rodinný život. V takovém případě nemusí být nutně stanoveno ani výživné pro dítě a rodiče platí náklady na výživu jak přicházejí a podle potřeb.
Při rozhodování o svěření dítěte do péče rozhoduje soud tak, aby rozhodnutí odpovídalo zájmu dítěte. Soud přitom bere ohled na osobnost dítěte, zejména na jeho vlohy a schopnosti ve vztahu k vývojovým možnostem a životním poměrům rodičů, jakož i na citovou orientaci a zázemí dítěte, na výchovné schopnosti každého z rodičů, na stávající a očekávanou stálost výchovného prostředí, v němž má dítě napříště žít, na citové vazby dítěte k jeho sourozencům, prarodičům, popřípadě dalším příbuzným i nepříbuzným osobám. Soud vezme vždy v úvahu, který z rodičů dosud o dítě řádně pečoval a řádně dbal o jeho citovou, rozumovou a mravní výchovu, jakož i to, u kterého z rodičů má dítě lepší předpoklady zdravého a úspěšného vývoje.
Soud v rámci svého rozhodování dbá rovněž na právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi, na právo druhého rodiče, jemuž dítě nebude svěřeno, na pravidelnou informaci o dítěti.
Máte-li zájem, provedu Vás diskrétně a citlivě celým procesem rozvodu manželství a svěření dítěte do péče, od návrhu k jednání směřujícímu k dohodě manželů ohledně rozvodu a péče o dítě, přes vyhotovení nezbytných dohod, až po zajištění soudních rozhodnutí.